BLOG

Demir hurdası alımı

Demir Hurdası

Demir Hurdası ülkemizde en çok bulunan hurda türlerinden bir tanesidir. Gerek çok amaçlı kullanılan bir metal olması, gerekse de diğer metallere göre daha ucuz olması sayesinde bir çok alanda kullanılmaktadır.

Hurda çelik ve demir

Hurda demir ve demir çelik değerli bir hammaddedir. Uzun bir süre boyunca üretilen ve 19. yüzyıla kadar uzanan büyük miktarda demir ve çelik, ikincil bir hurda işleme endüstrisinin geliştirilmesine yardımcı oldu.

Çelik ve demir hurdası, üç ana dalda kategorize edilebilir:

  • Ev Demir Hurdası
  • Yeni Demir Hurdası
  • Eski Demir Hurdası

Teknolojik gelişmeler ev hurdası üretimini önemli ölçüde azaltmıştır. Yeni demir hurdası üreticilerin fabrikalarında yeni veya hızlı hurda üretmesi ve damgalama, tornalama ve kupür gibi öğeler içerir. Eski demir veya eski demir hurdası, aletler, otomobiller, köprüler ve binalar gibi tüketici ürünlerinden demir veya çelik olarak geçmektedir. Ataşehir hurdacı arayanlar için en iyi fiyata hurda alımı yapılmaktadır.

Hurda geri dönüşümünde önemli bir gereklilik, diğer metallerle kontaminasyonu en aza indirerek, demir ve çelik ürünlerinin kalitesini korumaktır. Potansiyel metal kirliliği, otomobillerin ve diğer metallerin geri dönüşümü ile azaltılabilir.

Bazı yaygın demir ve çelik hurdaları arasında – ağır metal çelik, levha ve yapısal çelik, hidrolik silikon demetleri, kısa kürekli çelik haddelemeleri, makine atölyesi dönüşleri, dökme demir delikleri, karışık tornalama ve sondajlar, rendelenmiş hurda, karışık döküm, çelik dönüşler ve döküm çeliği sayılabilir. Bazı yaygın demir ve çelik ara ürünleri türleri arasında çelik yapımı cüruf, harcanmış turşu likörü, baca tozu, filtre keki, atık çamuru ve değirmen ölçeği bulunmaktadır.

Demir Hurdası / Çelik Hurdası – Bazı Önemli Gerçekler

Çelik her zaman geri dönüştürülmüş çelik içerdiğinden benzersiz bir malzemedir. Her yıl kullanılan çelik kutular, otomobil ve inşaat malzemeleri ve aletleri de dahil olmak üzere milyonlarca tonluk ilk ve son tüketici çelik ürünü, çelik üreticilerinin ürettiği her yeni çelik ürününe geri dönüştürülmektedir. Aslında, en erken çelik üretim yöntemleri haricinde, geri dönüşüm her zaman çelik üretiminin ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Ayrıca, geri dönüştürülmüş çelikten üretilen tüm yeni çelik ürünler, faydalı ömürlerinin sonunda tekrar ve tekrar geri dönüştürülebilir. Atık çelik kutular, bir gün bir cihaza geri dönüştürülebilen bir korkuluk rayının bir parçası haline geri dönüştürülür. Demir hurda işlemecileri, geri dönüşüm için her türlü çelik ürünü hazırlamak için pazarda bulunmaktadır. Bu işlemeciler çelik hurdalarını çelik üreticilerine ve yeni çeliklere yeniden eritme için dökümhanelere gönderiyor.

Elektronik Hurda Geri Dönüşüm

  • Geri dönüştürülmüş çelik kullanımı, ham maddeden üretilmesinin aksine enerjinin% 74’ünü tasarruf etmeye yardımcı olur.
  • Çelik geri dönüşümü, Türkiye’deki tüm evlerin 1/5 elektrik gücüne eşdeğer olan yeterli enerji tasarrufu sağlar
  • Ortalama olarak, her dakika bir mıknatıs ile 9000’den fazla çelik kutu çöplüklerden çıkarılır.
  • Gıda kutuları genellikle değerli bir metal olan kalay kaplama içerir. Bu teneke kutunun % 70 ila% 80’i gıda kutularını geri kazanırken geri kazanılır.
  • Geri dönüştürülen tüm çeliklerin yaklaşık% 60’ı, en çok geri dönüştürülmüş malzemedir.
  • En popüler ürünler arasında şunlar yer alır: Otomobiller, yiyecek ve içecek kutuları ile eskimiş aletler.

Tüm bu eşyalar genellikle en az % 25 geri dönüştürülmüş çelik içerir.

Demir Hurdası / Çelik Hurdası Sınıflandırma

Farklı sınıflardaki çelik ve demir hurda çeşitleri geri dönüşüm için ve hurdadan saf demir ve çeliği geri kazanmak için kullanılır.

Aşağıdaki tabloda verilen geri dönüşümde kullanılan önemli demir / çelik tipleri / çeşitleri bulunmaktadır.

Kurtarma işlemi

Raporlara göre, demir ve çelik, tüm metallerin üretiminin % 90’ından fazlasını ve hurda metal piyasasının da benzer bir kısmını oluşturmaktadır. Demir ve çelik fabrikaları, tüm hurdaların yaklaşık 3 / 4’ünü tüketiyor ve demir ve çelik dökümhaneleri, kalan kısımları ile demirli dökümler üretiyor.

Teknolojideki gelişmeler çelik fabrikalarının hurda girişlerini kabul etme kabiliyetini etkilemiştir. Yüzyıl başlangıcından 1950’lere kadar, Açık Ocak Ocağı çelik üretim sürecine hükmetti. Yöntem öncelikle pik demir kullanır, ancak harici bir ısı kaynağının kullanılması nedeniyle karışımında% 50’den fazla hurda barındırabilir. Ardından gelen teknoloji, Temel Oksijen Fırını (BOF) prosesi 1952 yılında piyasaya sürülmüş ve Q-BOP (alt enjeksiyonlu) oksijen dönüştürücü gibi çeşitli gelişmelerden geçmiştir. Bugün BOF işlemleri ABD’deki toplam çelik üretiminin yaklaşık% 60’ını oluşturmaktadır. BOF’ın ana beslemesi yüksek fırınlardan gelen erimiş pik demirdir. Nitekim, BOF’larda kullanılan hurdanın çoğu, değirmenin kendisinden geliyor.

1960’ların ortalarında demir ve çelik hurdalarının eritilmesi için ticari olarak geliştirilen Elektrik Ark Ocağı (EAF), dünyanın dört bir yanında üretilen çeliğin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Teknik, grafit elektrotlar tarafından hurda eritmek için taşınan elektriğin kullanılmasına dayanır ve beslemede% 100 hurda alabilir. Bu teknik, çinko, krom, bakır ve molibden gibi kalıntı öğelerin varlığına duyarlıdır, bu da bitmiş çelikte milyonlarca parçada değerlendirilen seviyelerde kusurlara neden olabilir.

Çelik ve Demir Geri Dönüşüm – Gelecekteki Görünüm

Çelik ve Demir Geri Dönüşümü Çelik ve Demir Geri Dönüşümü Demir hurdası tüketimi ve hurda endüstrisinin büyümesi veya azalması, çelik endüstrisinin sağlığına büyük ölçüde bağlıdır. Uzmanlara göre, dünyanın çoğu bölgesi önümüzdeki birkaç yıl içinde çelik tüketiminde belirgin bir artış görecek. Dünyanın bazı bölgelerinde, giderek artan bir nüfusa sahip büyüyen bir ekonomi, çelik ürünlere olan talebin ve bunları üretmek için kullanılan hurdanın da uzun vadede artacağını garantiliyor.

Kaliteli metal üretimi için demir ve çelik hurdası tüketimi, otomotiv ve tüketici aletleri sektörlerinde güçlü bir talep olmaya devam edecektir. Çelik iskeletin kullanımı ve uygulaması, emeklilik evleri, çok aileli gelişmeler ve tek aileli konutların gelişiminde artmaktadır. Aerosol teneke kutu içerebilen çelik üretiminde talep ve boya uzun vadede güçlü kalması bekleniyor. Gelişen bir çelik endüstrisi, ucuz maliyetli enerjiye dayanır. Artan enerji maliyetleri ile petrol ve gaz endüstrisinde kullanım için çelik boru ve boru ürünleri talebi yeni sondaj projeleri için artacaktır. Dökümhaneler geri dönüştürülmüş teneke kutularda kalay taşıyan hurda için çok önemli bir pazardır.

E-ticaret, çelik endüstrisinde ve ekonominin diğer sektörlerinde farklı oranlarda ilerleme kaydetmektedir. E-ticaret yoluyla hurda satmanın potansiyeli var, ancak demir cevheri endüstrisi tarafından e-ticaret pazarlamasının benimsenmesi yavaş bir evrimsel süreç olarak bekleniyor. E-ticaretin benimsenmesi için, hurda işlemcilerin, bayilerin ve brokerler için bu modern internet teknolojisinin değerini gerçekleştirmesi ve potansiyel kazançları kâr ve verimlilik açısından görmesi gerekir.

Şu anda dünya için önemli bir sorun çok fazla çelik üretimidir. Dünyanın çoğu yerinde, çelik üretim kapasitesi talebe göre aşırı, bazen tüketilebilenden% 15 daha fazladır. Kâr azaldıkça, şirketler üretimi her yıl yaklaşık% 2 oranında artırmaya devam ediyor. Bu aşırı çelik üretimi, çelik fiyatlarının düşmesine ve azalan hurda talebi ve fiyatlarına neden oldu.

Comments (22)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat
Şimdi Arayın
Yol Tarifi